یکی از مولفه ها و ضرورتهای هر جامعه رعایت قانون و مقررات آن جامعه در زمینه های مختلف است  که منجر به ایجاد نظم و انضباط و عدم هرج و مرج در ارکان مختلف آن جامعه می شود.

دستگاه ها و ارگانهای مختلف در هر جامعه مسوولیت اجرای قانون را برعهده دارند و مردم هم ملزم به اطاعت و گردن نهادن به آن قانون هستند تا جامعه ای قانونمند  به وجود آمده و عدم هرج و مرج  را در پی داشته باشد واز آنجا که نظم و انضباط در هر امری حرف اول را می زند و موجبات موفقیت را فراهم می سازد باعث ساماندهی ارکان جامعه شده وعدم هرج و مرج در این ارکان را به دنبال دارد.

قانون  مقررات راهنمایی و رانندگی یکی از قوانینی است که در تمام کشورها اجرا می شود و مجری آن افسران راهنمایی و رانندگی و مطیع آن رانندگان هستند و در کشور ما هم معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مجری این قانون و مقررات است .

با این تفاصیل باید دید بحث اجرا و اطاعت و رعایت قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی در کشور ما به چه صورت است .به عبارت دیگر آیا رانندگان در امر رعایت و اطاعت از قانون و افسران در امر اجرای قانون موفق بوده و توانسته اند در زمینه راهنمایی و رانندگی نظم خاصی را به وجود آورند؟!

متاسفانه جواب پرسش بالا  مثبت نیست ! چرا که همه ما وضعیت رعایت قانون مذکور در کشورمان را – بخصوص در تهران شلوغ - شاهد هستیم .جدای از تعداد انگشت شمار رانندگان با وجدان  هیچکس خود را ملزم به رعایت قانون نمی داند و علی رغم  جریمه ها (حتی جریمه های سنگین )،سختگیری ها ،هشدارها ، تذکرات ، آموزش ها  و ... مسوولین و افسران راهنمایی و رانندگی، باز هم دست به تخلف و سرپیچی از قانون می زنند مگر اینکه به زور مامور و جریمه به اطاعت قانون گردن نهند و اینجاست که اطاعت قانون با چاشنی زور و مامور مطرح می شود یعنی وقتی مامور در محل باشد قانون رعایت می شود و وقتی مامور در محل نباشد قانون زیر پاگذاشته می شود و اینجاست که جای خالی وجدان در رعایت قانون احساس می شود و منجر به بروز حادثه می شود و این نتیجه عدم اجرا و بی اعتنایی به قانون است .

در بخش اجرا نیز راهنمایی و رانندگی با افزایش سطح جریمه ها و تعداد افسران در سطح خیابانها و آموزش های لازم از طرق مختلف - بخصوص از طریق سیمابا پخش انیمیشن – و طرح های آموزشی در آموزشگاه های رانندگی فعالیت می کند که انصافا اقدامات قابل تقدیری بوده است . حال باید دید مشکل از کجاست که با این همه سرپیچی و عدم اجرا و رعایت قانون از سوی برخی رانندگان مواجهیم ؟!

به نظر می رسد عوامل مختلفی در این امر دخالت داشته باشد که از آن جمله در درجه اول می توان به ضعف فرهنگ ترافیک و رانندگی و آموزش های نادرست  در رانندگان اشاره کرد  که منجر به عدم رعایت بسیاری از قوانین از سوی آنان می شود.

مشکلات اقتصادی و اجتماعی ازدیگر عواملی است که می تواند رانندگان  را به عدم اجرای قانون  مجبور کند . به عنوان نمونه می توان به رانندگان مسافر کش اشاره داشت که به واسطه  مشکلات اقتصادی و اجتماعی با ماشین هایی از رده خارج و فرسوده به عنوان شغل اول یا دوم سوم به مسافر کشی مشغولند و چندان با فرهنگ رانندگی آشنا نیستند که این معضل باعث هرج و مرج در رعایت قانون می شود ، علاوه بر این، مشکلات عدیده دیگری در عدم رعایت و اطاعت از قانون توسط رانندگان دخیل است که در این مقال نمی گنجد و این نمونه ای از ......است؟!

به هر حال از مسوولین راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی انتظار می رود با اتخاذ تدابیر جدید به  فرهنگ سازی بیشتر در رعایت قانون ، نظارت بیشتر و بهتر به آموزشگاه های تعلیم رانندگی ،برخورد جدی تر با رانندگان متخلف و موارد گوناگونی که به بالا بردن سطح فرهنگ رانندگان در امر رعایت و اطاعت از قانون می انجامد مبادرت ورزند تا شاهد این باشیم که همه با  پلیس وجدان خود جامعه ای منظم همراه  با رعایت قانون را  رقم زنند .به امید آن روز!!

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط احسان عربی مفرد در دوشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۴ و ساعت 16:42 |


Powered By
BLOGFA.COM